Stlačte "Enter" a prejdite na obsah

Ivan Matušík

Architekt Ivan Matušík
Architekt Ivan Matušík

„Poctivosť, charakter a vlastný názor sú i naďalej jedinými vlastnosťami človeka v tvorivom povolaní, ktoré ho bezpečne môžu priviesť k úspechu.“

Z knihy Ivan Matušík – Život s architektúrou

Ivan Matušík sa narodil v roku 1930 v rodine poštového úradníka. Je rodeným Bratislavčanom a v Bratislave vyštudoval gymnázium  i architektúru  na Slovenskej vysokej škole technickej. Patril k žiakom Emila Belluša, ktorého si veľmi vážil a v 70. rokoch spolupracoval na vydaní jeho prvého katalógu. Po skončení štúdia v roku 1953 pracoval v ateliéri Jána Svetlíka, kde sa venoval územnému plánu mesta Bratislavy. Neskôr pôsobil ako projektant vo Vojenskom ústave či v bratislavskom Stavprojekte.

Jeho tvorba sa celý život viazala s obchodnými priestormi. Jednou z jeho prvých stavieb bol obchodný dom Slimák na Kukučínovej ulici v bratislavskom Novom Meste a ako hlavný projektant a neskôr riaditeľ Štátneho projektového ústavu obchodu (ŠPÚO) spolupracoval o.i. na budovách siete obchodných domov Prior. Najvýznamnejšou časťou tejto siete je obchodný dom Prior na Kamennom námestí. Matušík ako tridsiatnik realizoval rozsiahlu stavbu obchodného domu, hotela Kyjev ako i priľahlých budov ministerstva. Za realizáciu komplexu na Kamennom námestí bol v roku 1969 ocenený cenou Dušana Jurkoviča.

Ivan Matušík viedol ŠPÚO až do roku 1989. Po zmene režimu nemal problém ďalej tvoriť, ba práve naopak. Navrhol originálne riešenie podhradia v Bratislave, za ktoré získal v roku 2002 1. cenu v architektonickej súťaži. Po roku 2000 sa venoval najmä obytným domom. Z jeho novšej tvorby môžeme uviesť rodinný dom Patrium či bytový dom Triangolo. Špeciálne miesto tu má  rodinný dom Elipsion na Seneckých jazerách z roku 2002, ktorý je charakteristický použitím elipsovitých rebier a netypickým pozdĺžnym tvarom. Za túto stavbu získal Ivan Matušík druhé ocenenie Dušana Jurkoviča.