Stlačte "Enter" a prejdite na obsah

Riazanská

Okolie ulíc Riazanská a Hálkova sa ľuďom často spája s nezameniteľnou vôňou čokolády z čokoládovne Figaro, blízkosťou dnes už legendárneho OD Slimák a parku na Ľudovom námestí. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým ako získala Riazanská ulica svoje pomenovanie a kam siaha história obytnej zóny, v ktorej sa nachádza?

História obytnej zóny

Obytná zóna známa pod názvom Ľudová štvrť bola v oblasti ulíc, ktoré dnes nesú názvy Riazanská, Hálkova, Za kasárňou, Letecká a Úradnícka, postavená počas druhej svetovej vojny v rokoch 1941 až 1943 Všeobecným stavebným družstvom.

V rokoch 1959 – 1964 bola v oblasti Kukučínovej, Riazanskej a Hálkovej ulice realizovaná výstavba tzv. Hostinského sídliska. Projekt bol navrhnutý slovenským architektom Ivanom Matušíkom. Štýl, v ktorom bolo sídlisko postavené, sa zvykne označovať ako „bruselský”. Panelová výstavba používa konštrukčný systém BA, nachádzajú sa tu dva typy domov, a to 7-podlažné radovky a 12-podlažné bodové domy.

Za pôvodom názvu Riazanskej ulice až do Ruskej federácie

Svoje dnešné pomenovanie získala Riazanská ulica po meste Riazaň, ktoré je hlavným mestom Riazanskej oblasti v Centrálnom federálnom okruhu v Ruskej federácii. Mesto sa s viac ako 530 tisícmi obyvateľov a 224 km2 zaraďuje medzi 30 najväčších miest Ruskej federácie. Nachádza sa na brehu rieky Oka.

Územie, na ktorom sa dnešná Riazaň nachádza, bolo v šiestom storočí osídlené slovanskými kmeňmi a od 12. storočia bolo súčasťou samostatného Riazaňského kniežatstva. Centrum kniežatstva sa nachádzalo 50 až 60 km od dnešnej Riazane a v súčasnosti je známe pod názvom Stará Riazaň. O dátume založenia mesta sa vedie polemika. Od 19. storočia sa za rok založenia mesta považoval rok 1095, no samotné hradisko Perejaslavľ-Riazanskij, predchodca dnešnej Riazane, je podľa niektorých indícií mladšie.

Ekonomika Riazane je úzko spätá s rafinériou, no známa je tiež ako jedno z popredných centier pre rozvoj a technologické inovácie. K tomuto trendu prispieva tiež to, že matematiku a strojárenstvo na riazanských univerzitách študujú tisíce študentov. Mesto má čo ponúknuť taktiež turistom, ktorí ju často navštevujú pre jej rozmanitú architektúru.

Škola, hasiči aj zmrzlináreň

Vráťme sa však z krátkej návštevy Ruska naspät do Bratislavy na Riazanskú ulicu. Na Riazanskej ulici, v bezprostrednej blízkosti zástavky Hálkova, môžeme nájsť hasičskú stanicu. Vďaka tomu v okolí často vidieť alebo počuť hasičské vozidlá, čo zaujme najmä deti.

Za negatívum výstavby Ľudovej štvrte sa považovala nedostatočná občianska vybavenosť, či už išlo o obchody, školy alebo možnosti kultúrneho alebo športového vyžitia. Dôkazom, že sa od tej doby mnohé zmenilo nie sú len obchody v bezprostrednom okolí ulice ale tiež legendárna zmrzlináreň a Základná škola s materskou školou Riazanská.

Zdroje