Stlačte "Enter" a prejdite na obsah

Koliba

Lanovka Koliba – Kamzík

Výhľad na krajinu z vtáčej perspektívy spojený s peknou prechádzkou nepatrí len vrchom ako sú Lomnický štít či Malinô brdo. Aj keď Bratislava nepatrí k vychyteným horským regiónom, má tiež svoju vlastnú lanovku. Zažila roky slávy i chátrania a dnes sa ňou môžete za niekoľko eur opäť odviesť zo stanice Koliba na Kamzík a späť. 

Výrobca Transporta Chrudim odovzdal lanovku typu SL-2 do prevádzky v júli 1972 a dobová tlač informovala, že už počas prvých dvoch mesiacov jej prevádzky prepravila okolo 20 000 návštevníkov. Visutá sedačková jednolanová dráha je poháňaná z dolnej stanice Koliba a napínanie lana je riešené závažím, umiestneným v hornej stanici Kamzík. Prevýšenie (rozdiel v nadmorskej výške dolnej a hornej stanice) činí 184 metrov, dolná stanica v nadmorskej výške 236 m n.m., horná vo výške 420 m n.m. Lanovka prekoná vodorovnú trasu o dĺžke 970,7 metrov za asi osem a pol minúty. Zaujímavosťou je, že bola postavená ako posledná dvojsedačková lanovka tohto typu, všetky ďalšie boli už len jednosedačkové. Svoju prevádzku ukončila v apríli 1990 a odvtedy chátrala takmer 16 rokov, hoci sa objavili snahy o jej opätovné sprevádzkovanie. Šanca na obnovu prišla v roku 2004, kedy sa mesto rozhodlo odkúpiť lanovku spolu s pozemkami a priľahlými budovami od spoločnosti Západoslovenský Zdroj za 19,5 milióna korún. Rekonštrukčné práce začali odstránením náletových drevín z trasy lanovky a  demontážou napínacieho lana, závažia, i sedačiek. Mnohé súčiastky museli byť zhotovené na mieru a prispôsobené staršej konštrukcii, vzhľadom k náročnému terénu sa tiež mnohé práce vykonávali ručne. Do opráv vtedy investovala mestská časť Nové Mesto približne milión eur a slávnostne ju do opätovnej prevádzky uviedli v septembri 2005.

V roku 2008 bola zaradená na Zoznam pamätihodností mestskej časti Bratislava – Nové Mesto a zároveň navrhnutá za národnú technickú pamiatku, na tento druhý zoznam sa už však nedostala.

Dnes premáva celoročne, počas jednej hodiny dokáže odviezť až 342 osôb a ak treba, tak aj bicykel či detský kočík.